Home 4 Yıllık Bölümler Beslenme ve Diyetetik Bölümü Beslenme ve Diyetetik Bölümü İle İlgili Ayrıntılı Bilgiler

Beslenme ve Diyetetik Bölümü İçin Gerekenler

Beslenme bilimleri biyoloji ve mikrobiyoloji, besin bilimleri ile ilgili çok yakın ilişkili bir grupta yer almaktadır. Ayrıca bu sebeple beslenme ve diyetetik bölümü için  merak duyan insanların, bu alan ile ilgili çok gelişmiş olmaları gerekir. Yani doğa ile iç içe yaşamış olmaları ve oldukça doğa bilimine ilgi duymaları gerekmektedir. En önemlisi ise sabırlı olmaları, başkaları ile gerçekleşen iletişimlerinde iş birliklerinin sağlam olması ve kendi düşüncelerini başkaları ile paylaşıp etkilemeleri bu alanda başarılı olabilme göstergeleridir.

Beslenme ve Diyetetik Bölümüne Ait Taban Puanları

Bu yıl yani 2017 yılında tercihleri arasında Beslenme ve Diyetetik bölümüne hazırlanan adaylar için Taban ve Tavan puanları ile 2016-2017 YGS ve LYS yerleştirme puanları şu şekilde inceleyelim. Öncelikle şu bilinmeli , Beslenme ve Diyetetik Bölümü (MF3) ile alım yapmaktadır bunu düşünerek bu MF3 hazırlığı yapılmalıdır. İstanbul şehrinde okumak isteyenler bolca fırsat mevcut, İstanbul Medipol Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü puan türünü YGS 2’ye almaktadır ve kontenjan yerleştirmesi 7 den başlamaktadır, aynı zamanda en küçük taban puanı 477’den başlayarak 487’ye kadar yükselmektedir. Daha uygun bir puan türü gösterilecek olursa, İstanbul Haliç Üniversitesi (tam burslu) Beslenme ve Diyetetik Bölümü yine YGS 2 puan türü, kontenjan alımı 8 rakamı ile başlamaktadır. Taban tür puanı 453 ile başlarken, 466 ile yükselmektedir.

Peki Beslenme ve Diyetetik Bölümü Mezunlarına İş Olanakları Nelerdir?

Üniversite tercihlerine yaklaştıysanız ve bu bölüm seçiminiz ise doğru yoldasınız. YGS ve LYS gibi stres dolu günlerden kurtulduysanız burada bitmedi tabii sıra geldi doğru tercih yapmaya ve meslek seçimine. Burası hayatınızda en önemli karar verme aşamasıdır aslında. Öyle bir aday olmalısınız ki, son derece dikkatli ve araştırmacı davranarak size uygun en iyi meslek üzerinde durmalısınız.4 yıllık bir üniversite eğitiminden bu bölümden mezun olunduktan sonra, bu bölümü başarı ile bitirenlere Diyetisyen unvanı teslim edilir. Diyetisyen sağlık alanı içerisinde yer almaktadır. Ciddi anlamda başarı kazanmış öğrenciler, Beslenme ve diyetetiğin yanında anatomi, biyokimya ve fizyoloji gibi benzer bir çok alanda yani metabolizma gibi alanlara uygun lisansüstü bir eğitim daha alabilirler. Diyetisyenler bir kaç bölümden oluşur, halk sağlığı diyetisyeni, tedavi diyetisyeni, tedavi diyetisyeni olarak bölümlere ayrılırlar. Kısaca yönetici diyetisyenler, kamu kuruluşları gibi kurumlarda, besin ve maddelerinin satın alımında, hazırlanma olanaklarında ve pişirilme ve servis sunumu ile ilgilenir. İnsanların sağlıkta önemi için en iyi araştırmayı ve en ekonomik yönden beslenmesi için bazı gerekli beslenme listesi planlayarak uygulamalar denetler. Tedavi diyetisyeni ise; hastalar ile yakından iletişim sağlar yani hastaların muayenelerini gözden geçirerek hangi yemeği ne öğünde yiyeceği ve hangi yiyeceği nasıl tüketeceği gibi durumları göz önüne alarak kontrol sağlar. Eve gönderilen hastaları ise gereken diyet konusunda eğitir. Halk sağlığı diyetisyeninden ise şöyle bahsedelim.  Sağlık merkezlerinde görevleri bulunmaktadır ve halkın sağlığı konusunda gerekli olan önerileri bilgi olarak aktarırlar. Ayrıca diyetisyenler, gıda teknolojisinden de yararlanırlar, yani eğitimci ve çok iyi bir danışman olarak ta iş imkânları bulunmaktadır.

Beslenme ve Diyetisyen Bölümü Mezunlarının Maaş Rakamları

Sağlık hizmetleri bu bölümlere oldukça iyi maaşlar vermektedir. Beslenme ve Diyetetik bölümde ise lisans mezunu iseniz maaş rakamı aşağı yukarı yüksek oranda değişmektedir. Üstelik hizmet yılına göre ise maaş fiyatlarında yükseliş ya da düşüş görülmekte. 1 yıl çalışmış olan 2.900’lerde alıyorsa 20 yıl çalışmış olan 3.300’lerde bir maaş almaktadır. Yani rakamlar çalışılan yıllara göre değişiklik göstermektedir.

 

Leave a Reply