Home Haberler Bireysel Emeklilik İptali Nasıl Yapılır ? BES İptali İçin Gerekli Adımlar

Bireysel Emeklilik(BES) İptali Nasıl Yapılır ?

Zorunlu Bireysel Emeklilik Sistemi(BES) Nedir ve Nasıl Çalışır? 

Bireysel emeklilik sistemi 2017 Ocak ayında yürürlüğe giren kanun gereğince zorunlu hale geldi. Çıkan bu kanuna göre 45 yaş altında bulunan özel sektörde 1000 kişi çalıştıran kurumların ve devlet dairelerinin çalışanlarına Bireysel emeklilik sistemi başlatılmaktadır. Zorunlu bireysel emeklilik sisteminde prim ödemeleri çalışanın aylığının % 3’ü olacak şekilde maaşından kesilmektedir. Devlet tarafından da yatırılan aylık prim ücretinin % 25’i oranında da devlet katkısı sağlanmaktadır. 10 yıl prim ödemesi yapan çalışanlar sistemden emekli olabilmektedir. Ancak bazı çalışanlar aylıklarından kesinti yapılmasını istemeyerek zorunlu bireysel emeklilik sisteminden çıkmaya çalışmaktadır. Peki, bireysel emeklilik iptali nasıl gerçekleştirilir?

 

Zorunlu Bireysel Emeklilik Sisteminden Çıkış Nasıl yapılır? BES Nasıl İptal Edilir ? 

Zorunlu bireysel emeklilik sisteminden çıkma isteği gün geçtikçe artmaktadır. Bireysel emeklilik sisteminden çıkmak için yasal olan cayma hakkı için bireysel emeklilik sistemine girişinizin yapıldığı tarihten itibaren en az 2 ay geçmesi gerekir. Bu süreden sonra Bireysel Emeklilik Sistemi hizmeti aldığınız işveren kuruma dilekçe vererek sistemden çıkmak istediğinizi belirterek iptal başvurusu yapabilirsiniz. İlgili kurumun resmi internet sayfasında yer alan bireysel emeklilik iptali için dilekçe örneği ile başvurunuzu sağlıklı bir biçimde gerçekleştirebilirsiniz. Başvuru dilekçenizi uygun formatta hazırlayarak elden, posta, faks ya da elektronik ortam aracılığı ile kuruma iletebilirsiniz. 2 aylık sürenin tamamlanmasının ardından iptal başvurunuz işveren kurumun bağlı olduğu sigorta şirketin tarafından 10 iş günü içerisinde değerlendirilip iptal sağlanır ve hesabınızda biriken katkı paylarından devlet tarafından yapılan teşvik tutarları düşülerek size iade edilir.

 

Ziraat Emeklilik Otomatik Bireysel Emeklilik Cayma İşlemleri Nasıl Yapılır ?

Halk Emeklilik BES Cayma İşlemleri Nasıl Yapılır ?

Vakıf Emeklilik BES Cayma İşlemleri Nasıl Yapılır ?

 

BES Hakkında Detaylı Bilgi Alabilmek İçin İlgili Şirketi Arayabilirsiniz

Kurumunuzun bağlı olduğu sigorta şirketinin BES iptal telefon numarasından arayarak yapmanız gerekenler ve yapılacak kesinti tutarları hakkında daha detaylı bilgi alabilmeniz mümkündür. Yazılacak dilekçe formatı veya talep formu hakkında da detaylı bilgiyi telefon aracılığı ile de alabilirsiniz.

BES iptal numarası her sigorta acentesi için farklı olduğundan mutlaka şirketi arayarak görüşme yapmanız daha güvenilir bilgi almanız gerekmektedir.

Leave a Reply