E DEVLET NEDİR, NE İŞE YARAR?

E DEVLET NEDİR, NE İŞE YARAR?

E devlet, vatandaşlara devlet tarafından verilen işlemlerin elektronik ortamda sunulmasıdır. Bu işlem bütün vatandaşları aynı çatı altında toplamayı ve hizmetin daha kolay verilmesini sağlamaktadır. Aynı zamanda herkese aynı hizmeti adil bir şekilde, hızlı, güvenli ve pratik vermektedir. Sağlıklı vatandaşlarımızın yanında herhangi bir engeli olan vatandaşlarımızda e devletten dilediği gibi yararlanabilmektedir.

E DEVLET ŞİFRESİ NASIL ALINIR, NEREDEN ALINIR?

15 yaşını dolduran Türkiye Cumhuriyet’i vatandaşı TC kimlik numarası bulunan fotoğraflı kimliğini (nüfus cüzdanı, pasaport ve ehliyet, avukat kimlik kartı, mavi kart, ikamet tezkeresi, hakim ve savcı kimlik kartları, geçerli çalışma izin kartı) getirerek kendisi veya vekalet yapmaya yetkisini kanıtlamış olan kişi tarafından PTT merkez müdürlüğü veya yetkili şubelerden 2 TL gibi bir ücret karşılında e devlet kapısı şifresini temin edebilirsiniz. Yurt dışında elçilik veya konsolosluklarda alabilirsiniz. Ayrıca mobil imza, elektronik imza veya internet bankacılığı kullanan, bunlardan biri ile e devlet kapısına giriş yaptıktan sonra şifre oluşturabilir. PTT merkez müdürlüğünden alınan şifre kısa zaman sonra istediğiniz şifreye değiştirilebilirsiniz.

E DEVLET ŞİFRESİ NASIL DEĞİŞTİRİLİR?

PTT merkez müdürlüğünden almış olduğunuz şifreyle TC numaranız yardımıyla giriş yaptığınızda güvenlik sebebiyle ilk olarak şifre değiştirmek zorundadır. “Şifre Değiştirme” sayfasına yönlendirilen kullanıcılar dilediği şifreyi yapabilir. Kayıt olmuş, birkaç defa e devlet hizmetlerini kullanmış kullanıcılar “Şifre ve Güvenlik Ayarları” sayfasına tıklayarak şifresini değiştirebilir. Aynı zamanda vatandaşlar PTT merkez müdürlüğünden tekrar şifre alarak da şifresini değiştirebilir. Bu vatandaşın hür iradesine kalmış bir durumdur.

E DEVLET ŞİFRESİ UNUTMA, ÇALDIRMA VEYA KAYBEDİLMESİ GİBİ DURUMLARDA NE YAPILMALI?

Eğer şifrenizi unutmuş, çaldırmış veya kaybetmişseniz şifre yenileme sisteminden yeni bir şifre isteyebilirsiniz. Bu işlemin gerçekleşmesi için ise iletişim bilgilerinizden cep telefonunuzu ve e posta adresinizi doğrulama kodu ile onaylamış olmalısınız. Eğer bu işlemlerden hiçbirini yapmadıysanız PTT merkez müdürlüğüne şahsen gidip yeni bir şifre almak zorundasınız. İlk şifreden sonra herhangi bir sebepten alınan şifreler için 4 TL gibi bir fiyat istenmektedir.

E DEVLET HİZMETLERİ

E devlet bize öğrenci belgesinden tutun da vergi borcu sorgulamaya kadar birçok hizmet sunmaktadır. Her yaş kesiminden insan yararlanmakta evinde bir tıkla hizmetini almaktadır. E devlet hizmetlerinin dört grup altında toplandığını görüyoruz. Bunlar; Bilgilendirme hizmetleri, entegre elektronik hizmetler, ödeme işlemleri, kurum ve kuruluşlara kısa yollardır. Ayrıca daha kolay ve daha hızlı yararlanabilmek adına e hizmetler kategorilere ayrılmıştır. Bunlar; Adalet, genel bilgiler, sağlık, trafik ve ulaşım, çevre, tarım ve hayvancılık, güvenlik, sosyal güvenlik ve sigorta, vergi, harç ve cezalar, devlet ve mevzuat, iş ve kariyer, şikayet ve bilgi edinme, eğitim, kişisel bilgiler, telekomünikasyon. Bunlardan herhangi birini seçip işleminizi gönül rahatlılığıyla tamamlayabilirsiniz. Son zamanlarda eklenen, yeni bir hizmet olan E Devlet Soyağacı Sorgulama vatandaşlar tarafından çok rağbet görmüştür. Sistem de yoğunluktan dolayı sorun oluşmuş, geçici bir süre için durdurulmuştur. Fakat şuanda aktif bir şekilde hizmet verilmektedir. E Müfredat Zümre oluşturma da bunların arasındadır.

ÇOK KULLANILAN E DEVLET HİZMETLERİ NELERDİR?

Birçok hizmetiyle bize yardımcı olan e devlet vatandaşlar tarafından bazı hizmetleri çok kullanılmakta ve diğer hizmetlerden bir tık önde olmaktadır. Bunlar; 4A Hizmet Dökümü, Mahkeme Dava Dosyası Sorgulama, Alt-Üst Soy Bilgisi Sorgulama, Vergi Borcu Sorgulama, 3 Günlük Hava Tahmini, Araç Plakasına Yazılan Ceza Sorgulama, Günlük Döviz Kurları, Tapu Bilgileri Sorgulama, Mobil Hat Sorgulama, 4A/4B İş Göremezlik Ödemesi Görme, SGK Tescil ve Hizmet Dökümü, NVİ Adres Bilgilerim, 4A Emekli Aylık Bilgisi, Nüfus Kayıt Örneği Bilgisi Sorgulama, Dava Dosya Sorgulama, Maliye Bakanlığı E Bordro Hizmeti, Hızlı Geçiş Sistemi (HGS) Hesap Bilgileri Sorgulama, 4A Emekli Ödeme Bilgileri, Askerlik Durum Belgesi Sorgulama, Genel Sağlık Sigortası Tescil ve Prim Borcu Sorgulama.

E MÜFREDAT ZÜMRE OLUŞTURMA NEDİR, NASIL YAPILMALIDIR?

Çağ teknoloji çağıdır. Birçok işlemimizi internet üzerinden yapmakta birçok bilgiye internetten erişmekteyiz. E Müfredat ise internetin içimize biraz daha fazla girmesindeki en etkili sistemdir. Peki E Müfredat nedir? Ne işe yarar? Nasıl kullanılmalıdır? E Müfredat, müfredat programlarının veri tabanı modeline çevrilmiş ve etkileşimli hale getirilmiş yazılım projesidir. Geleceğimin incileri öğrencilerimize en uygun, en faydalı eğitimi vermeliyiz. E Müfredat da bu yolda atılmış en güzel adımlardan birisidir. E Müfredat Zümre Oluşturma pek çok kişi tarafından bilinmemekte veya yanlış bilinmektedir. Öğretmenler bu konuda oldukça zorluk çekmektedir. E Müfredat Zümre Oluşturma şu şekilde yapılmaktadır; İlk olarak MEB personel giriş bölümüne tıklayarak MEBBİS bilgileriyle giriş yapınız. Yıllık plan bölümünü seçiniz ve Eğitim Kurumu İşlemlerinden devam ediniz. Kurul oluşturmak için Kurul Tanımlama bölümüne tıklayınız. Daha önce oluşturulan kurulları burada görebilir, eğer onaylanmadıysa üzerinde değişiklik yapabilirsiniz. Oluşturulacak zümre adını seçiniz. Tarih, saat ve açıklamaları girip gündem maddelerini oluşturmak için kaydediniz. Taslak halinde oluşturunuz. Gündem maddeleri oluşturduktan sonra diğer katılımcılara duyurma işlemini yapınız.

Var olan listeden gündem maddelerini seçip ekleyebilir veya farklı bir gündem maddesi girmek istiyorsak aşağıya yazarak ekleyebilirsiniz. Sayfanın en altındaki Katılımcı Bilgi Girişinden katılımcıları seçip ekleyiniz. Eğer listede olmayan katılımcı varsa TC numarasını yazarak ekleyiniz. Zümrenin mutlaka başkan ve başkan yardımcısı olmak zorundadır yoksa sistem onaylamaz. İşlem bitince kaydetmeyi unutmayınız. Yapılacak İşlemler bölümünden “Kurul/zümre bilgilerini katılımcıların görmesi için onaylıyorum.” kutucuğunu işaretleyiniz. Bu sayede zümrenin diğer katılımcılara duyurulması ve onaylanması sağlanır. Buraya kadar tüm yapılan işlemler silinebilir fakat bunu kaydettikten sonra oluşturulan zümre silinmemektedir. Kurulu kararlar kaydedildikten sonra tüm kullanıcılar kendi bilgileriyle girip yapıp kurul kararlarını toplantıyı bitirmelidir.

Kurul Kararlarının Girilmesi ve Onaylanması: Yıllık Plan bölümünü seçiniz. Eğitim kurumları bölümüne tıklayarak devam ediniz.Kurul Toplantı Bilgilendirme bölümünü seçip “Oluşturduğunuz kurulu düzenle” butonuna basarak günden maddelerini açınız. Sırası ile alınan tüm gündem maddelerine alınan kararları yazınız ve kaydediniz. Katılım durumu “Varsayılan olarak katılacağım.” şeklinde gelmektedir. Uygun olan durumu işaretleyiniz. Onaylama bölümünde alınan kararlar girildikten sonra tüm öğretmenler hesapları ile giriş yapıp kabul etmelidir. En son zümre başkanı kabul edip toplantıyı sonlandırmalıdır.

Yorum yapın