Home E Devlet E-Devlet Soy Ağacı Sorgulama – Alt Üst Soy Bilgisi – Soy Ağacı...

E-Devlet Soy Ağacı Sorgulama 

E devlet soy ağacı sorgulama isimli yazımıza hoşgeldiniz. E devlet kapısı, tüm kamu hizmetlerine tek seferde ulaşmanızı sağlayan bir internet sitesidir. Amaç vatandaşların ulaşmak istediği hizmetlere daha kolay ulaşmalarını sağlamak  ve verimli bir şekilde yararlanmalarını sağlamaktır. E devlet kapısı üzerinden entegre elektronik hizmetler, ödeme işlemleri,  kurum ve kuruluşlara kısa yollar,  güncel bilgiler ve duyurular,  kurumlardan vatandaşlara mesajlar gibi hizmetlere ulaşmak mümkün olup bazı ödeme işlemlerinizi de gerçekleştirebilirsiniz. Bu hizmetlerden bazılarına herhangi bir şifre, e-imza veya mobil imza gibi kimlik doğrulama işlemleri gerektirmeden kolayca ulaşmak mümkündür. Ancak kişisel bilgilere erişim veya entegre elektronik hizmetlere erişim güvenlik açısından kimlik doğrulama gerekmektedir. E devlet kapısının son olarak sunduğu Alt-Üst Soy Bilgisi Sorgulama hizmeti ile birçok vatandaşımız merakını gidermek için siteye başvurmaktadır. Bu da siteye girişin son zamanlarda yoğunlaşmasına sebep olmuştur. Hatta hizmetin sunulmaya başlandığı ilk zamanlarda sistemde kısa süreli bir çöküş görülmüştür. Ancak daha sonra sistem düzeltilip tekrar vatandaşlarımızın hizmetine sunulmuştur.

Peki, soy ağacı uygulamasına nasıl ulaşılır? Edindiğimiz bilgilerle neler yapabiliriz? En önemlisi hizmete erişmek için e devlet kapısına nasıl ulaşabilir ve giriş yapabiliriz?

E Devlet Soy Ağacı Sorgulama Adım Adım

 • Öncelikle soy ağacı işlemi e devlet tarafından gerçekleştirileceği www.turkiye.gov.tr adresine ulaşılmalıdır.
 • E devlet kapısı hizmetlerine ulaşmak için giriş yapılmalıdır. Sağ üst köşede Giriş Yap sekmesi seçilmeli veya engelli bireylerimiz için de Giriş Yap sekmesinin yanındaki engelli işaretinin olduğu sekme seçilmelidir.
 • E Devlet Kapısından e devlet şifresi, mobil imza, e-imza ve ya internet bankacılığı seçeneklerinden birisi kullanılarak giriş yapılması gerekir.
  e devlet soyağacı sorgulama

  e devlet soyağacı sorgulama

  E Devlet Şifresi İle Giriş

  • E devlet şifresi zarf içesinden verilmektedir. Şifre için ptt başvurusu yapılmaktadır. Bunun için 2 TL ücret ödenir. E devlet üzerinden yapılan işlemler yüksek güvenirlik içerdiğinden şifrelerin kişisel olarak düzenlenmesi ve şifrelerin edinilmesi kişinin kendisi tarafından yapılması gerekmektedir. E devlet şifrenizin çalınması, kaybolması ve unutulması gibi durumlarda daha önce profilinizde tanımlanmış olan iletişim bilgilerinizden cep telefonu veya hem cep telefonu hem e-posta bilgilerinizle şifrenizi yenileyebilirsiniz. Eğer bunlardan herhangi birini yapamazsınız PTT şube ve merkezlerinden şifrenizin yenilenmesi talebinde bulunabilirsiniz. Şifre yenilenme işlemi de 4 TL karşılığında yenilenmektedir.

                 Mobil İmza İle Giriş 

  • GSM işletmeleri tarafından verilen, cep telefonu veya GSM SIM kart kullanılarak yasal mevzuata uygun olarak ıslak imza niteliğinde olan bir uygulamadır. Mobil imza için GSM işletmelerine başvurulabilir. E devlet kapısınca bir ücret talep edilmezken GSM işletmeleri tarafından sunulduğu için ücretli bir yöntemdir. Bunun için Turkcell, Vodafone ve Türk Telekom’dan bilgi alınabilir. Bilgi almak amacıyla GSM operatörlerinin internet sitelerinden de yararlanabilirsiniz. Mobil imza aboneliği 3 aşamada gerçekleştirilir: Ön başvuru, başvuru ve aktivasyon aşamaları olmak üzere. Yine bu konuda bilgi almak için GSM operatörleri ile görüşünüz.

                Elektronik İmza İle Giriş 

  • E-imza elektronik bir belgeye eklemek imzalayanın kim olduğunu tespit etmeye çalışan bir uygulamadır. Elektronik imza ıslak imza niteliği taşır.  Bu hizmet Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından onaylı Elektronik Sertifika Hizmet Sağlayıcıları tarafından sunulur. Bu sağlayıcılara ve diğer bilgilere www.btk.com adresinden kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Elektronik imza akıllı bir kart üzerinde size ulaştırılacaktır. Kartın kullanılması için de kart sürücüsü yazılımının bilgisayarınıza kurulması gerekmektedir. Bu yazılımı, elektronik imza ile birlikte gönderilen medyanın içinde ya da e-imzayı sağlayan firmanın internet adresinden kolayca edinebilirsiniz

                 Kimlik Kartı İle Giriş 

  •   Nüfus cüzdanını yerine geçecek olan vatandaşlık kartıdır. T.C. Kimlik Kartı ile giriş yapmak için aşağıdaki seçeneklerden birini kullanabilirsiniz:
   • Standart Kart Okuyucu ile Giriş:  T.C. Kimlik Kartı ve PIN ile giriş yapabilirsiniz. Bu yöntemle giriş yapabilmek için bilgisayarınızda standart Kart Okuyucu yazılımının kurulmuş olması gerekir.
   • Tuşlu Kart Okuyucu ile Giriş:  T.C. Kimlik Kartı ve PIN ile giriş yapabilirsiniz. PIN kodunuzu tuşlu  kart okuyucuyu kullanarak girmelisiniz. Bu yöntemi kullanabilmek için de bilgisayarınızda tuşlu kart okuyucu yazılımının kurulmuş olması gerekir.

                   İnternet Bankacılığı İle Giriş 

  • Akbank, alBaraka, Anadolubank, DenizBank, QNB Finansbank, Garanti, Halk Bank,  ING Bank, KuveytTürk, Odeabank, Şeker Bank, TEB, Türkiye Finans, Türkiye İş Bankası, Vakıf Bank, Yapı Kredi, Ziraat Bankası ve Ziraat Katılım bankalarının internet bankacılı ile sisteme giriş yapılabilir. İnternet bankacılığı hesabınızın olduğu bankayı seçiniz ve internet bankacılığı bilgilerinizi girerek sisteme giriş yapabilirsiniz.

E Devlet Giriş Yöntemlerinden Herhangi Birini Kullanarak Giriş Yapabilirsiniz

 • E devlet sistemine yukarıda verilen giriş yöntemlerinden herhangi birini kullanarak giriş yapınız.
 • Giriş yapıldıktan sonra ana sayfada yer alan e-hizmetler, kurumlar, belediyeler, firmalar, hızlı çözüm seçeneklerinden kurumlar seçeneğini seçiniz. Ayrıca arama çubuğuna Alt – Üst  Soy Bilgisi Sorgulama yazarak da kolay yoldan ulaşım sağlayabilirsiniz. Arama sonucunda Alt – Üst  Soy Bilgisi Sorgulama linkine ulaşacaksınız. Ayrıca sitede yer alan En Çok Kullanılan Hizmetler bölümünden Nüfus ve Vatandaşlık Müdürlüğü’ne ait Alt – Üst Soy Bilgisi Sorgulama hizmetini de seçebilirsiniz. Bir de En Yeni Eklenen Hizmetler linkine tıklayarak kurumlar ve özel kuruluşları tek tek inceleyip aralarından Nüfus ve Vatandaşlık Müdürlüğü’nün seçebilirsiniz veya sol tarafta üst üste dizili harflerden N harfini seçip kısa yoldan Nüfus ve Vatandaşlık Müdürlüğü’nü ulaşabilirsiniz.
 • Arama çubuğu sonuçlarından çıkan Alt-Üst Soy Bilgisi Sorgulama linkine tıklayınız
  • Arama çubuğu ile ulaştığınız Alt-Üst Soy Sorgulama linkini seçtikten sonra talep sırasına göre sıranızın gelmesini bekleyiniz.
  • Alt-Üst soy Bilgilerinizin hazırlandığına dair doğrulanmış cep telefonunuza gelecek bilgilendirme mesajı veya e-posta adresinize gelecek bilgilendirme mailine kadar bekleyiniz. Talep sırasına göre sizden önce talepte bulunan kişilerin talepleri yerine getirilene kadar beklemelisiniz.
  • Bilgilendirme mesajı geldikten sonra bilgilerinize ulaşabilirsiniz

E devlet Giriş İle Bir Çok İşlem Yapabilirsiniz

 • Kurumlar seçeneğini seçtikten sonra çıkan  tüm resmi kurumların ve özel kuruluşların sağladığı hizmetlere ulaşınız.
  • Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ne ait temel yasama, yargı ve yürütme kurumları ile özel kuruluşların tamamının içinden Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’ne ulaşmak için yan yana dizili harflerden N harfi olanı seçiniz.
  • N harfini seçmenizle çıkan kurumlar arasından Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’nü seçiniz.
  • Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’nün e devlet kapısı üzerinden sağladığı hizmetlerden Alt-Üst Soy Bilgisi Sorgulama hizmetini seçiniz.
  • Soy bilgilerinin görüntülenmesi, talebiniz alındıktan sonra talep sırasına göre Alt-Üst Soy bilgileriniz hazırlanmaya başlanacaktır.
  • Bilgilerinizin hazırlandığı süre zarfında talep sırasının yoğunluğuna göre beklemeniz gerekebilir.
  • Belgeniz oluşturulduğunda doğrulanmış cep telefonu numaranıza ve e-posta adresinize hazırlandığına dair bilgilendirme maili gelecektir.
  • Bilgilendirme mesajı geldikten sonra Alt-Üst Soy bilgilerinize erişim sağlayabileceksiniz.
 • Alt-Üst Soy Bilgisi Sorgulama belgesi sadece bilgilendirme amaçlı oluşturulmaktadır. Resmi bir belge olmayıp herhangi bir resmi işlemde kullanılamaz.
 • Alt – Üst Soy Bilgilerinize ulaşamazsanız telaşa kapılmayınız. Bazı sorunlardan dolayı bilgilerinize erişim sağlanamamış olabilir. Bağlı olduğunuz Nüfus Müdürlüğüyle iletişime geçerek sorunun ne olduğunu öğrenebilir ve soy bilgilerinize ulaşabilirsiniz.
 • Hazırlanan Alt-Üst Soy Bilgisi belgenize daha sonradan tekrar sıra beklemeden rahatlıkla ulaşabilirsiniz.
 • Alt-Üst Soy Bilgisi belgenizin ilk oluşturulduğu  tarihi görebilir ve Alt-Üst Soy Bilgisi belgenizi yazdırabilirsiniz.

E Devlet Giriş İçin Tıklayınız 

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...

Leave a Reply