Home 4 Yıllık Bölümler Endüstri Mühendisliği Endüstri Mühendisliği İle İlgili Herşey

Endüstri Mühendisliği Nedir?

Endüstri Mühendisliği Bölümü, son yıllarda oldukça tercih edilen bir bölüm oldu. Ancak bu bölüm çoğu insan tarafından tam anlaşılabilmiş değil. İlk olarak Endüstri Mühendisliği nedir sorusuyla başlayalım.

Endüstri mühendisliği, üretim sistemlerinin daha az maliyetle, daha verimli ve minimum hatalı olarak çalışmaları için çözümler yaratır ve uygular.

Endüstri Mühendisliği halk arasında her işi yapan mühendis olarak görülür. Ancak endüstri mühendislerinin uzmanlık alanları vardır. Çok çeşitli uygulama alanları olduğundan her alanda çözüm üretebilirler. Bu avantajıyla diğer mühendislik dallarından ayrılır.

Endüstri Mühendisliğinin en güzel yanı istediğiniz işte çalışma şansınızın olmasıdır. Uzmanlık alanınızı siz belirlediğiniz için seçim şansı sizde. İyi yetişmiş bir endüstri mühendisine sahip olmayı her firma ister. İster bilişim ister üretim alanında çalışmak mümkün. Otomotiv sektöründe, makine sanayinde, bankacılıkta veya hastanelerde de çalışabilirsiniz. Hatta mezun olduktan sonra kendi işinizin patronu olabilirsiniz.

 

Endüstri Mühendisliği Bölümüne nasıl girilir?

Endüstri Mühendisliği Bölümü için, YGS-LYS sınavından MF-4 puanınızla bu bölüme girmeniz mümkün. Sıralamanız ve puanınız oldukça önemli.

Bazı okullar için Endüstri Mühendisliği sıralama ve endüstri mühendisliği taban puanları;

ÜNİVERSİTE ADIBÖLÜMÜN ADIPUAN
TÜRÜ
MİN PUANBAŞARI SIRASIMAX

PUAN

Boğaziçi Üniversitesi (İstanbul)Endüstri Mühendisliği (İngilizce)MF-4525,422731.010549,74401
Galatasaray Üniversitesi (İstanbul)Endüstri MühendisliğiMF-4478,4360510.400485,05083

Birçok okulda Endüstri mühendisliği bölümü İngilizce ve Türkçe olarak mevcut. Puan ve başarı sıranızla istediğiniz okul için tercih yapabilirsiniz.

Endüstri mühendisliği dersleri nelerdir?

  • Yöneylem araştırması
  • Tedarik zinciri yönetimi
  • Üretim planlama ve kontrol
  • İstatistik
  • Sistem analizi ve tasarımı
  • Veri tabanı yönetimi
  • Mühendislik ekonomisi
  • Malzeme ve imalat teknolojileri bölüm derslerinden bazılarıdır.

Bu derslerin yanı sıra seçmeli olarak alabileceğiniz istediğiniz alana uygun derslerde mevcuttur.

Endüstri Mühendisliği İş Alanları

Endüstri mühendislerinin çalışma alanları çok geniştir. Doğru alanda  ve sevdiğiniz işi yapmak çok önemlidir. Hayat standartlarınızı iyileştirmek, güzel kazançlar elde etmek ve kariyerinizde hızla yükselmek için işinizi sevmeniz önemlidir.

Endüstri mühendisleri, Üretim Planlama Mühendisi, Üretim Mühendisi, Tedarik Zinciri Planlama Uzmanı, Planlama Mühendisi, İnsan Kaynakları Uzmanı, Kalite Kontrol Mühendisi, Proje yöneticisi, Üretim Planlama Uzmanı, Stratejik Planlama Uzmanı olarak çalışabilirler.

Üretim bölümünde çalışmak isterseniz, üretim mühendisi, üretim planlama mühendisi daha sonra yükselerek üretim planlama müdürü olabilirsiniz. Üretim planlama bölümleri biraz sıkıntılı, stresli işlerdir. Masa başında yada sahada sürekli aktif ve matematik zekası gelişmiş kişiler bu sektörde yer edinebilirler. Aynı zamanda kalite kontrol mühendisi yada uzmanı olarak görev alabilirsiniz.

Ben masa başı seviyorum diyenlerdenseniz, insan kaynakları sizin için ideal olabilir. Bir çok Endüstri Mühendisliği mezunu bu alana yöneliyor.

Satış ve pazarlama konusunda kendinize güveniniz var ise, biraz da seyahat edeyim diyorsanız bu alan tam size göre olabilir.

Bilişim sektörü de tercih edilenler arasında. Bilgisayar ve matematik zekası yüksek olanlar bu alana yöneliyorlar.

Endüstri Mühendisliği Maaşları Ne Kadar? 

Kıdeminize ve çalıştığınız yere göre değişiklik gösterebilir. Ama ortalama 2300-5700 TL arası bir kazancınız olacaktır ve kıdeminiz arttıkça daha da yükselecektir. Kendinizi iyi yetiştirip, işinizi en iyi şekilde yaparsanız kısa sürede yükselip daha yüksek kazançlar elde edebilirsiniz.

Leave a Reply