Home 4 Yıllık Bölümler İç Mimarlık Bölümü İç Mimarlık Bölümü Hakkında Herşey

İç Mimarlık Bölümü

Üniversite tercihi yapacak öğrenciler için İç Mimarlık Bölümü nedir? Hangi puan türünden alır? Kaç puan gerekir İç Mimarlık bölümü için? İç Mimarlık taban ve tavan puanları kaç? İç Mimarlık okumak isteyen öğrencilerde olması gereken özellikler nelerdir?

 

İç Mimarlık Programının Amacı

Üniversitelerin iç mimarlık bölümlerinde iç mekanların düzenlenmesini yapacak, mekanlara özgü özgün mobilya tasarımı yapacak vb. alanlarda çalışacak uzman kişiler yetiştiriliyor. Siz de bu mesleği yapmak istiyorsanız üniversitede İç Mimarlık bölümü okumanız gerekmektedir. Peki üniversitede İç Mimarlık bölümü okumak istiyorsunuz fakat İç Mimarlık bölümü olan üniversiteler neler ve üniversitelerin puanları kaç? İç Mimarlık bölümünde okutulan dersler neler? Bu konularda bilginiz yoksa yazımızı okumaya devam ediniz.

 

İç Mimarlık bölümünde okutulan dersler?

İç Mimarlık bölümünde başta temel matematik fizik gibi temel dersler veriliyor. Daha sonra ki yıllarda ise tasarım, iç mekân düzenlemesi gibi alanlara yönelik dersler görülüyor. Üniversiteden mezun olduktan sonra iyi bir iç mimar olabilmek için üniversitede okutan dersleri başarıyla geçmeniz gerekmektedir.

 

İç Mimarlık bölümü tercih edecek olan öğrencilerin sahip olması gereken nitelikler nelerdir?

İç mimarlık tercihinde bulunacak olan öğrencilerin öncelikle resim, sosyoloji, tarih gibi konularda kendilerini geliştirmeleri gerekmektedir. Bunun dışında sanat tarihi ve insan bilimleri alanlarında da yetkin olmalılar. Ayrıca kişinin normalin üzerinde bir çizim yeteneğine sahip olması da çok önemli malum İç Mimarlık bölümü neredeyse çizim üzerine olan bir bölüm. Üniversitede İç Mimarlık tercihi yapacak ola öğrencilerin bu özelliklere sahip olmaları bölümü okurken kişiye kolaylık sağlayacak ve üniversiteden mezun olduktan sonra da alanında yetkin bir İç Mimar olmalarına yardımcı olacaktır. İşte bunlar İç Mimarlık tercih edecek olan öğrencilerin sahip olması gereken nitelikler. Şimdi İç Mimarlık tercih edecek olan öğrenciler için bir de bölüm hangi üniversitelerde var ve kaç puanla alıyor ona bakalım.

 

İç Mimarlık bölümü hangi üniversitelerde var?

İç mimarlık bölümü Türkiye’ de hemen hemen her il de var diyebiliriz devlet üniversitelerinde olduğu gibi birçok özel üniversitelerde de İç Mimarlık bölümü mevcut. Bu yönüyle kendi şehrinde üniversite okumak isteyenlere bir avantaj sağlamış oluyor fakat bölümün hemen hemen her üniversitede olması bölümü okuyanın çok olması ve bölümden çok mezun verilmesinden dolayı iş bulma imkânı azalıyor fakat yine de bölümünde yetkin bir mezunsanız kendinizi geliştirdiyseniz mezun olduktan sonra iyi işler bulup iyi işler kazanma olanağınız yüksek.

 

İç Mimarlık bölümü puanları

Yukarıda da belirtildiği gibi İç Mimarlık bölümü hemen hemen her üniversitede olan bir bölüm bu sebep ile şehrine ve üniversitesine göre bölümün puanları değişiyor. Şimdi birkaç üniversitenin İç Mimarlık bölümü puanlarına bakalım.

İSTANBUL TEKNİK ÜNİVERSİTESİ; 423,00

İSTANBUL BİLGİ ÜNİVERSİTESİ (ÖZEL ÜNİVERSİTE) (TAM BURSLU); 413,00

KOCAELİ ÜNİVERSİTESİ; 413,00

ANADOLU ÜNİVERSİTESİ; 365,00

AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ; 335,00

KARADENİZ TEKNİK ÜNİVERSİTESİ; 331,00

 

İç Mimarlık bölümü puan türü nedir?

İç mimarlık bölümü puan türü MF4 tür. Bölümü tercih edecek öğrencilerin MF4 puan türünden istediklerini üniversiteye göre yukarıda belirtilen yeterli puanları almaları gerekmektedir. Yukarıda belirtilen puanlar 2016-2017 yılı içindir her yıl bu puanlar değişmektedir ve yukarıdakiler taban puanlardır.

 

İç mimarlık bölümü mezunları ne iş yapar?

İç mimarlık bölümü okuyanlar başarıyla okullarından mezun oldukları taktirde ‘iç mimar’ unvanına sahip olurlar ve mezun olduktan sonra devlet kurumlarında iç mekân düzenleyicisi olarak çalışabildikleri gibi serbest çalışarak da mesleklerini yapabilirler. Birkaç iç mimar bir araya gelip bir ofis kurarak da çalışıp iyi işler yapıp iyi paralar kazanabilirler

Leave a Reply