Kpss Ortaöğretim, Kpss Ön Lisans,Kpss Lisans I Ayrıntılı Bilgiler I 2018

Kpss(Kamu Personeli Seçme Sınavı) kamu kurumlarında çalışacak olan kişileri seçmek için yapılan bir sınavdır. Kpss ortaöğretim, kpss ön lisans ve kpss lisans şeklinde karşımıza çıkmaktadır.   Mezun olunan düzeye göre girilmesi gereken kpss türleri vardır. Bu sınavlar sonucunda adayları a grubu kadrolar ya da b grubu kadrolar için yerleştirme yapılır. İşte oluşan kpss puan türleri ve kadrolar ile ilgili ayrıntılı bilgileri bu yazımızda bulabilirsiniz. ilk olarak A grubu kadrolar ve B grubu kadrolar ile başlayalım. Çünkü bir çok kişi öncelikli olarak bu konuda sorun yaşamaktadır.

 

İçindekiler

Kpss A grubu Kadrolar 

Bu kadrolar kariyer meslekleri olarak geçmektedir.  Her yıl yapılan kpss ve alan sınavları sonucunda farklı kpss puan türleri ortaya çıkar. Bu puan türlerini aşağıda ayrıntılı olarak inceledik. Bu kpss puanları ile beraber bir de kurumların kendi yapmış oldukları sınavlara girerek a grubu kadrolara yerleştirilmiş olurlar.  Özellikle bir konunun üzerini çizmek istiyorum. Eğer ki a grubu kadrolara yerleştirilmek istiyorsanız her sene oluşan kpss puan türleriniz ile bu kadrolara yerleşebilirsiniz.

Peki yukarıdaki açıkmayı neden yaptım. Çünkü bu konu çok karıştırılmaktadır. Kpss a grubu kadrolar ve b grubu kadrolar için hangi yıllarda kpss puan türleri kullanılacak tartışmaları devamlı sürmektedir. O zaman siz a grubu kadro tercihi yapmak istiyorsanız her sene bu şansınız var.  Kpss a grubu meslekleri aşağıda belirtilmiştir.

Uzmanlık

Uzman Yardımcılığı

Müfettişlik

Müfettiş yardımcısı

Bu yukarıda belirtmiş olduğumuz kadrolara daha eklenecek bir çok kadro vardır. Şimdi kpss b grubu kadroları inceleyelim .

Kpss B Grubu Kadrolar 

A grubu kadrolar ve öğretmenlik kadroları dışında kalan kadrolara b grubu kadrolar denmektedir. Bu kadrolara ortaöğretim mezunları, ön lisans mezunları ve lisans mezunları yerleşebilmektedir. Eğer ki bir kişi b grubu meslekleri tercih etmek istiyorsa çift yıllarda yapılan kpss puanını kullanması gereklidir. Yani çift yıllarda sınava girmelidir.  2018 yılında örnek verelim bir lise mezunu b grubu kadro tercihi yapmak isterse ekim ayında ortaöğretim mezunları için yapılan sınava girmelidir. Bu şekilde puan türü oluşacak ve tercihini yapabilecektir. Aynı şekilde bir ön lisans mezunu da kendisi için açılan ön lisans kadrolarına başvuru yapabilmek için çift yıllardaki sınava girmelidir. Aşağıda bu kadrolarla ilgili ayrıntılar yer almaktadır. Gelelim lisans mezunu arkadaşımızın durumuna eğer ki bu arkadaşımız a grubu kadrolara girmek istiyorsa çift yıllarda yapılan kpss puanı ile tercih yapabilecek. Lisans mezunları b grubu kadrolar için kpssp3 puanını kullanmaktadırlar. 2018 yılında girmiş olduğu kpss sonucunda oluşan p3 puanı ile tercihini yapabilecek. Kpss p3 puan türü genel yetenek + genel kültür testleri sonucunda oluşmaktadır. Eğer ki arkadaşımız ben tek yıllarda da p3 puanımı kullanmak istiyorum diyorsa bu imkansızdır. Açıkcası tek yıllardaki kpssp3 puan türü ile sadece kendisini denemiş olacaktır.

Kpss B Grubu Meslekleri Ortaöğretim

Kpss B Grubu Kadrolar Ön Lisans

Kpss B Grubu Kadrolar Lisans

 

Kpss B grubu ile ilgili ayrıntılı bilgilere ulaşmak için “Kpss B Grubu Nedir? Kpss B Grubu Meslekleri Hangileridir?” başlıklı yazımızı ziyaret edebilirsiniz.

 

Kpss Nedir?

Kpss kamu kurumlarında çalışacak olan kişileri seçmek amacıyla ÖSYM(Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi) tarafından yapılan bir sınavdır.Kpss ortaöğretim, Kpss ön lisans ve Kpss lisans şeklinde yapılmaktadır.

Kpss Ortaöğretim(Lise) Nedir?

Lise mezunlarının girmiş olduğu sınavdır. Bu sınav ortaöğretim mezunları için çift yıllarda yapılır. 2018 yılı içinde kpss ortaöğretim sınavı yapılacaktır.Bundan sonra 2020, 2022,2024 şeklinde izleyen yıllarda yapılacaktır.

Kpss ortaöğretim(lise) Sınavı Ne Zaman Yapılacak ? (2018)

Çift yıllarda yapılan kpss ortaöğretim(lise) sınavı genellikle ekim aylarına denk gelmektedir.  2018 yılı içerisinde kpss ortaöğretim 7 ekim 2018 pazar günü yapılacaktır.

Kpss Ortaöğretim(Lise) Sınavında Kaç Soru Yer Almaktadır?

7 Ekim 2018 tarinde yapılacak sınavda toplam olarak 120 soru yer almaktadır. Bu sorular “Genel Kültür” ve “Genel Yetenek” şeklinde ayrılmaktadır. Genel kültür 60, genel yetenek 60 olmak üzere toplam 120 soru yer almaktadır.

Genel Yetenek Testi = 30 Türkçe Sorusu + 30 Matematik Sorusu

Genel Kültür Testi = 27 Tarih + 18 Coğrafya + 9 Vatandaşlık + 6 Güncel Konular

Kpss Ortaöğretim İçin Atamalar Ne Zaman Yapılır?

Sınav sonucu oluşan puanların 2 yıl geçerliliği vardır. Bu 2 yıl süresince açılan kadrolara bu puanla tercihler yapılabilmektedir.

Kpss Ortaöğretim Sınavı Puanı İle Hangi Meslekler Tercih Edilebilir ?

Ortaöğretim mezunları için tercih edilebilecek kpss ortaöğretim kadroları farklılık göstermektedir.  Bu kadrolardan bazıları aşağıdaki gibidir. Kadrolarla ilgili daha fazla bilgiye ulaşmak için aşağıdaki linke lütfen tıklayınız.

-Bekçi

-Teknisyen

-Şoför

-İtfaiye Eri

-Hizmetli

-Kaloriferci

Daha fazla kpss ortaöğretim(lise) kadrosu için aşağıdaki linke lütfen tıklayınız.

https://dokuman.osym.gov.tr/pdfdokuman/2017/KPSS/TERC%C4%B0H1/Tablo-1y21062017.pdf

Kpss Ortaöğretim(Lise) Puan Türü Kaçtır?

Kpss ortaöğretim puan türü  kpss p94 şeklindedir. Bu puan ile sınava giren kişiler tercihlerini yapabilirler.

Kpss P94 Puan Türü

2016 Yılı Ortaöğretim(Lise) Sınavı Soruları

Toplam 120 sorudan oluşan  kpss ortaöğretim soruları aşağıdaki linkte yer almaktadır. Sorulara ulaşmak için aşağıdaki linke lütfen tıklayınız.

https://dokuman.osym.gov.tr/pdfdokuman/2016/KPSSORTON/2016KPSSOrtaogretimDuzeyiTemel20112016.pdf

 

Kpss Ön Lisans Nedir? 

Çift yıllarda yapılan kpss ön lisans sınavına  ön lisans mezunları ve ön lisans bölümlerinde okuyan öğrenciler girebilmektedir. Sınav sonucunda alınan puanların üstünlüğüne göre farklı meslekler tercih edilebilmektedir. Örnek mesleklerden bazıları;Bilgisayar işletmeni, Şoförlük, İtfaiye eri .

 

Kpss Ön Lisans Başvuru Tarihi

Sınava girmek isteyen adaylar için başvuru tarihleri aşağıdaki gibidir.

Kpss ön lisans başvuru tarihi başlangıcı:  28 Ağustos 2018

Kpss ön lisans başvuru bitiş tarihi : 12 Eylül 2018

Kpss Ön Lisans Sınavı Ne Zaman Yapılacak?

Çift yıllarda yapılan ön lisans sınavı tarihleri aşağıda yer almaktadır.

Kpss Ön Lisans Tarihi : 4 Kasım 2018

Kpss Ön Lisans Sınavında Kaç Soru Yer Almaktadır?

Ön lisans sınavında toplam olarak 120 soru yer almaktadır. 60 Genel kültür + 60 genel yetenek . Kpss ön lisans puanı nasıl hesaplanır aşağıdaki bölümden öğrenebilirsiniz.

Kpss Ön Lisans Sınavı Sonrası Atamalar Ne Zaman Yapılır?

Ön lisans sonucunda ortaya çıkan puanlara göre atamalar gerçekleştirilmektedir. Atamalar çift yıllarda yapılan kpss ardından en kısa sürede gerçekleştirilmektedir. Genel olarak haziran ve ağustos aylarında atamalar yapılmaktadır. Bu tarihler değişkenlik gösterebilir.

Kpss Ön Lisans Sınavına Girenler Hangi Meslekleri Tercih Edebilir?

Kpss ön lisans sınavına girenlerin tercih edebilecek ön lisans kadroları aşağıdaki linkte yer almaktadır. Bu kadrolardan bazıları aşağıdaki gibidir.

-Memur

-Bilgisayar İşletmeni

-Şoför

-İtfaiye Eri

-Zabıta Memuru daha fazla kadroya ulaşmak için aşağıdaki linke lütfen tıklayınız.

https://dokuman.osym.gov.tr/pdfdokuman/2017/KPSS/TERC%C4%B0H1/Tablo-2y21062017.pdf

Kpss Ön Lisans Puan Türü Kaçtır? Kpss P93 Nedir?

Kpss ön lisans sınavı sonucunda oluşacak puan türü kpssp93 şeklindedir. Bu puan ile tercihlerinizi yapabilirsiniz.

Sitemizde yer alan kpssp93 puanı hesaplama bölümünü kullanarak puanınızı hesaplayabilirsiniz. Kpss ön lisans puan hesaplama için tıklayınız.

2016 Kpss Ön Lisans Soruları

2016 yılında yapılan sınava ait soru ve cevaplar aşağıda yer almaktadır.

https://dokuman.osym.gov.tr/pdfdokuman/2016/KPSSORTON/2016KPSSOnLisansDuzeyiTemel16102016.pdf

 

Yukarıda kpss ortaöğretim ve kpss ön lisans ile ilgili gerekli bütün bilgileri vermeye çalıştık. Sizlerin konu ile ilgili sorularınız olursa aşağıdaki yorum kısmından bizlere iletebilirsiniz.  Çift yıllarda yapılan kpss ön lisans ve kpss ortaöğretim adaylarına sınavlarda başarılar diliyoruz. Bunun yanında şimdi lisans mezunu olanları ilgilendiren kpss lisans başlığımıza geçiyoruz.

Kpss Lisans Nedir?

Kamu kurumlarında çalışmak isteyen lisans mezunu kişilerin girdiği sınavdır. Bu sınav sonucunda adaylar bölümlerine göre a grubu kadroları ya da b grubu kadroları tercih edebilirler. B grubu kadroları tercih edebilmek için sadece çift yıllarda yapılan kpss lisans puanı geçerlidir.  Diğer türlü a grubu kadrolara girmek isteyen adayların her yıl yapılan kpss için hakkı bulunmaktadır. A grubu ve B grubu kadrolar ile ilgili ayrıntılı bilgiyi için aşağıdaki linke lütfen tıklayınız. 

Kpss Lisans Başvuru Tarihi 2018

Kpss lisans için başvuru tarihi 10-21 mayıs 2018 tarihleri arasında olacaktır.

Kpss Lisans Sınavı Ne Zaman 2018

Kpss lisans sınavı farklı günlerden oluşmaktadır. İlk aşaması 22 Temmuz 2018 tarihinde cumartesi sabah yapılacak olan Genel Kültür+Genel Yetenek testidir. Bunun dışındaki sınavların tarihleri aşağıda yer almaktadır.

Genel Kültür + Genel Yetenek  Testi

60 Genel Kültür + 60 Genel Yetenek testinden oluşmaktadır. Bu sınav 22 temmuz 2018 tarihinde cumartesi sabahı gerçekleştirilmektedir. Bu sınava herkesin girme şartı vardır.

Eğitim Bilimleri Testi

22 Temmuz 2018 tarihinde cumartesi günü öğleden sonra yapılacak sınavdır. Bu sınavda toplam olarak 80 soru yer almaktadır. Öğretmen olmak isteyen eğitim fakültesi mezunu  olanları girebileceği sınavdır. Genel kültür +Genel Yetenek + Eğitim Bilimleri + ÖABT sonucunda oluşacak puanlar ile öğretmenlerin atamaları gerçekleştirilecektir.

Alan Bilgisi 1(Cumartesi Sabah Oturumu)(Kamu Yönetimi, Uluslararası İlişkiler,
Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri)

28 Temmuz 2018 tarihinde cumartesi sabahı yapılan alan bilgisi sınavıdır. Sınavın içeriğinde aşağıdaki dersler ve soru sayıları yer almaktadır.

Alan Bilgisi 2(Cumartesi öğleden sonra oturumu)(Hukuk, İktisat, Maliye)

28 temmuz 2018 tarihinde cumartesi öğleden sonra sabahı saat 14:45’de yapılan sınavdır.

Alan Bilgisi 3(Pazar Sabahı Oturumu)(İşletme, Muhasebe, İstatistik)

29 temmuz 2018 tarihinde cumartesi öğleden sonra sabahı saat 10:15’de yapılan sınavdır.

Öğretmelik Alan Bilgisi (ÖABT) Testi

Eğitim fakültesi mezunlarının girmiş oldukları sınavdır. Bu sınav sonucunda kpssp121 puan türü oluşur ve puan türü ile öğretmen alımları gerçekleştirilir. Kpss öabt tarihi 05 ağustos 2018 şeklinde belirtilmiştir. Kpss öabt ile ilgili  daha fazla bilgiye kpss puan türleri bölümünden ulaşabilirsiniz.

 

Kpss Lisans Hangi Sınavları İçermektedir

Mezun olunan alana göre sınavda farklı bölümleri cevaplamak gerekmektedir. Fakat her aday cumartesi sabahı yapılacak olan “Genel Kültür+Genel Yetenek” sınavına girmelidir. Bu bölümün dışında mezun olunan bölüme göre cumartesi öğleden sonra ya da pazar günü var olan sınavlara da girilmesi gereklidir. İlerleyen kısımlarda bölümlere göre adayların gireceği sınavları ekleyeceğiz.

Kpss sonucunda 124 adet puan türü oluşmaktadır. Bu puan türlerine göre farklı kamu kurumlarına atamalar yapılabilmektedir. Aşağıda kpss sonucu oluşan puan türleri ayrıntılı olarak açıklanmıştır.

Kpss Puan Türleri

Kpss P1 Puan Türü

Genel Kültür + Genel Yetenek Sınavları . Kpss p1 puanı hesaplaması yapılırken genel yetenek %70 oranında etkili olurken %30 oranında da genel kültür sınavı etkili olmaktadır.

Kpssp1 Puanı İle Alım Yapan Kurumlar 

İller bankası teknik uzman yardımcısı

Merkez bankası memur alımı

İmkb uzman yardımcısı

 

Kpss P2 Puan Türü

Bu puan türü ile alım yapan kurumlar %60 genel yetenek + %40 genel kültür testlerine ağırlık vermektedirler. 

 

KpssP3 Nedir?Kpss Lisans Puan Hesaplama Nasıl Yapılır?

Kpss p3 puan türü hesaplanırken genel kültür ve genel yetenek testleri kullanılmaktadır. Genel kültür ve genel yetenek testlerinin kpss p3 puanına etkisi eşit şekildedir. Puan hesaplanırken %50 genel kültür + % 50 genel yetenek olacak şekilde hesaplama yapılmaktadır. Kpss p3 puanı ile alım yapan kurumlar aşağıda listelenmiştir.

Kpss P3 İle Alan Kurumlar

Emniyet genel müdürlüğü, Karayolları genel müdürlüğü, Devlet hava meydanları işletmesi, Enerji ve tabi kaynaklar bakanlığı, Gençlik ve spor bakanlığı, Türkiye cumhuriyeti devlet demir yolları, Yüksek öğrenim Kredi ve yurtlar kurumu, Maliye bakanlığı, Yargıtay, Dışişleri bakanlığı, Orman genel müdürlüğü, Personel daire başkanlığı, çevre ve şehircilik bakanlığı, adalet bakanlığı … 

 

Kpss P4 Puan Türü

Genel Yetenek %20

Genel Kültür %20

Hukuk  %60

Kpssp4 puan türü hesaplanırken hukuk testinin ağırlığı göze çarpıyor.

 

Kpss P5 Puan Türü

Kpssp5 puan türü için adayların genel yetenek+genel kültür+ hukuk+iktisat puanları hesaplanmaktadır. Bu testlerin ağırlıkları aşağıda belirtilidiği gibidir.

Genel Yetenek %15,  Genel Kültür %15 ,  Hukuk %50  ,  İktisat %20

Kpssp5 puan türü için hukuk testinin ağırlığı ortadadır. Kpss p5 puan türü ile alan kurumlar aşağıda listelenmiştir.

Kpssp5 Puan Türü İle alan Kurumlar

Ösym uzman yardımcılığı

EPDK enerji uzman yardımcısı

Sermaye piyasası kurulu

BDDK

 

Kpss P6 Puan Türü

Kpssp6 puan türü hesaplanırken hukuk ve kamu yönetimi testlerinin ağırlıklarını görmekteyiz. Kpssp6 puan türü hesaplanırken aşağıdaki yüzdelik dilimler göz alınmaktadır. Aynı zamanda yine kpss p6 puan türü ile alan kurumlar aşağıda verilmiştir.

Genel Kültür %15

Genel Yetenek %15

Hukuk %40

Kamu Yönetimi %30

Kpss p6 Puan Türü İle Alan Kurumlar

Türk patent enstitüsü

BDDK

Sermaye Piyasası Kurulu

 

Kpss P7 Puan Türü

Kpssp7 puan türü hesaplanırken kpssp6 puan türüne benzerlik göstermektedir. Bu puan türünde farklı olarak sadece kamu yönetimi alanı değil de uluslararası ilişkiler puanının hesaplanmasıdır. Diğer tüm hesaplamalar aynıdır. Aşağıda yine kpssp7 puan türü için gerekli hesaplamaları ve kadroları bulabilirsiniz.

Genel Kültür %15

Genel Yetenek %15

Hukuk %40

Uluslararası İlişkiler %30

Kpssp7 Puan Türü İle Alan Kurumlar

Türkiye İstatistik Kurumu, Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Türk Akreditasyon Kurumu, Kalkınma Bakanlığı,Sermaye Piyasası Kurulu

 

Kpss P8 Puan Türü

Kpssp8 puan türü oluşturulurken genel kültür + genel yetenek testlerinin yanında hukuk+iktisat+maliye testleri de önemli değer taşımaktadır. Bu testlerin ağırlıkları toplam olarak %75 ‘lik dilime denk gelmektedir. Aşağıda kpss p8 puan türüne ait ağırlıklar verilmiştir. Aynı zamanda kpss p8 puan türü ile alan kurumlarda listelenmiştir.

Genel Kültür %10

Genel Yetenek  %15

Hukuk  %35

İktisat %20

Maliye  %20

Kpssp8 Puan Türü İle Alan Kurumlar

Kosgebi , Türkiye ilan ve tıbbi cihazlar kurumu, spk, kültür ve turizm bakanlığı, Çevre ve orman bakanlığı, hazine müsteşarlığı

 

Kpss P9 Puan Türü

Kpssp9 puan türü hesaplanırken 6 test birden değerlendirilmektedir. Kpss p9 puan türü hesaplama için kullanılan katsayılar aşağıda verilmiştir.

Genel Kültür %10

Genel Yetenek %10

Hukuk %35

Maliye %15

İktisat %15

Kamu Yönetimi %15

 

Kpss P10 Puan Türü

Daha önceki yıllarda eğitim fakültesi mezunları öğretmen olarak atanmak için kpssp10 puanını kullanıyorlardı. Fakat 2013 yılında yapılan değişiklikle artık bu puantüründe ataması yapılan branş sayısı azaldı.  Bazı branşlarda öğretmen ataması için kpssp10 puanı kullanılırken bazılarında ise kpssp121 puanı kullanılmaktadır.  Bu puan türü hangi öğretmenlik alımlarında kullanılıyor diye merak ediyorsanız öncelikli olarak kpssp121 puan türü ile alım yapan branşlara bakmak gerekiyor. Bu branşların dışında öğretmen olarak atanmak isteyen eğitim fakültesi mezunu adaylar kpss10 puan türü ile tercih yapabilirler.  Öncelikli olarak kpssp10 puan türü hesaplama nasıl yapılır ona bakalım. Ardından kpssp121 puan türü ile alan bölümleri inceleyelim .

Kpssp10 puan türü nasıl hesaplanır

Bu puan türünün oluşabilmesi için adayların “genel kültür + genel yetenek” testleri ile “eğitim bilimleri” testlerine girmeleri gerekmektedir.  Kpssp10 dersleri sonucunda  kpssp10 puan türü oluşur.

Genel Yetenek %30

Genel Kültür %30

Eğitim Bilimleri %40

Kpssp10 Puan Türü İle Alan Bölümler

Kpssp121 hangi bölümler için kullanılır merak ediyorsanız aşağıdaki kpssp121 puan türü bölümünü okuyabilirsiniz. Kpssp121 puan türü dışındaki öğretmenliklere kpssp10 türü ile atama yapılabilmektedir.

 

Kpss P11 Puan Türü

Bu puan türü hesaplaması yapılırken Genel yetenek+genel kültür+ hukuk+maliye+iktisat+uluslararası ilişkiler puanları kullanılmaktadır. Bu testlerin ağırlıklarına bakıldığında her birinin birbirine yakın etkileri olduğu görülmektedir. Aşağıda kpssp11 puan türü yüzdeleri verilmiştir.

Genel Yetenek %10

Genel Kültür %10

Hukuk %35

İktisat %15

Maliye %15

Uluslararası İlişkiler %15

Kpssp11 ile alan kurumlar aşağıda listelenmiştir

Kurumlar yakın zamanda bu bölüme eklenecektir

 

Kpss P121 Puan Türü

Kpssp121 puan türü 2013 yılında öğretmen alımları için kullanılmaya başlandı. 2018 yılı için toplam 16 branştan kpssp121 puanı ile tercih yapılabilmektedir. Bu branşları aşağıda listeleyeceğiz. Kpssp121 puanı ortaya çıkmadan önce öğretmen alımları kpssp121 puan türü ile gerçekleştirilmekteydi. Artık 16 branşın dışında kalan öğretmenliklere kpssp10 puan türü ile alım yapılmaktadır. Kpssp121 hesaplama işlemi için adayların “genel kültür+genel yetenek” + “eğitim bilimleri” + ” ÖABT( Öğretmenlik Alan Bilgisi )” sınavlarına girmeleri gerekmektedir. Bu sınavlar sonucunda kpssp121 puan türü hesaplanır. Kpssp121 puan yüzdeleri aşağıda verilmiştir. Bu yüzdeler ile kpss p121 puan hesaplaması yapılmaktadır.

Genel Yetenek %15

Genel Kültür  %15

Eğitim Bilimleri  %20

ÖABT(Öğretmenlik Alan Bilgisi) %50

Kpss Öabt 2018 Ne Zaman  Yapılacak 

05 Ağustos 2018 tarihinde 2018 öabt sınavı gerçekleştirilecektir.

Yukarıda görüldüğü gibi eğer ki kpssp121 puan türü yüksek gelsin istiyorsanız %50 dilim şeklinde gösterilen ÖABT için iyi çalışmanız gerekiyor. Bu sınavda toplam olarak 50 soru soruluyor ve 75 dakika veriliyor.

Kpssp121 ile alan bölümler aşağıda liste halinde verilmiştir. Bu liste dışında kalan öğretmenliklere kpssp10 puan türü ile atama yapılmaktadır.

Kpssp121 İle Alan Bölümler

1) Türkçe
2) İlköğretim Matematik
3) Fen Bilimleri/Fen ve Teknoloji
4) Sosyal Bilgiler
5) Türk Dili ve Edebiyatı
6) Tarih
7) Coğrafya
8) Matematik (Lise)
9) Fizik
10) Kimya
11) Biyoloji
12) Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi
13) Yabancı Dil (İngilizce)
14) Rehber Öğretmen
15) Sınıf Öğretmenliği
16) Okul Öncesi Öğretmenliği

Yukarıdaki liste  https://dokuman.osym.gov.tr/pdfdokuman/2018/KPSS/KILAVUZ10052018.pdf adresinden alınmıştır.

 

 

“Kpss Ortaöğretim, Kpss Ön Lisans,Kpss Lisans I Ayrıntılı Bilgiler I 2018” üzerine 6 yorum

Yorum yapın