Home Genel Tıp Fakültesine Nasıl Girilir? Tıp Fakültesi Dersleri Nelerdir?

Tıp Fakültesi 

Çocuklara küçükken en çok sorulan soru büyüyünce ne olacaksın dır. Çocukların büyük bir kısmı bu soruya doktor cevabını verir. Doktor olmak, insanlara yardımcı olmak, faydalı olmak çocukların hep hayalidir. Doktorluk, sabır, merhamet ve özveri isteyen bir meslektir. 6 yıllık bir eğitim görürler ve mezun olduklarında ‘pratisyen hekim’ olurlar. Belirli bir alanda uzmanlaşmak isteyenler ise TUS sınavında başarılı olurlarsa, istedikleri alan için tekrar eğitim görerek ‘uzman hekim’ olurlar.

Doktor olmak isteyen adaylar sınava hazırlanmak için tam olarak ne yapmaları gerektiğini bilmiyorlar. Lise eğitimleri boyunca sıkı bir çalışma ile çok iyi hazırlanırsanız gerçekleşmeyecek hayal yoktur.

Tıp fakültesine nasıl girilir?

İlk yıldan itibaren düzenli çalışma şarttır.  Kazanmak için sayısal derslerinizin çok iyi olması gerekir. Bunun için ek ders almanızda gerekebilir. Hata yapma olasılığınızı en aza indirgemeniz gerekmektedir. Liseden mezun olduğunuz puanda oldukça önemlidir.

Çalışmalarınızı aksatmamanız ve günü gününe çalışmanız gerekmektedir. Son 2-3 ay çalışmakla kazanabileceğiniz bir bölüm değildir.

Tıp Fakültesi Hangi Puan Türü İle Almaktadır?

Tip fakültesine girmek için MF-3 puanına bakılır. YGS sınavının %40 , LYS sınavının %60 etkisi vardır. Buna göre YGS sınavında Türkçe, Matematik, Fen Bilgisi dersleri aynı değerde ve etkisi daha fazladır. LYS sınavında Fizik, Kimya, Biyolojiden oluşan Fen bilgisi sınavı ve Matematik sınavı etkilidir. Özellikle Biyoloji en çok puan getiren testtir. Yani yapmanız gereken MF-3 puanınızı maksimum seviyede tutmaktır. Puan türlerinin birbirinden ayrılmasıyla testlerin ağırlıkları da önemli hale geldi.

Hangi derse daha az çalışmalıyım tarzı sorular tıp kazanmak isteyen biri için çok manasızdır. Tıp kazanmak isteyen kişilerin bütün testlerin netlerini çok yüksek tutmanız gerekmektedir.

Yanlış sayınızı 1e 2’ye hatta 0 a kadar indirmeniz, sizi diğer adayların önüne geçirecektir. En önemli testler Fizik, Kimya ve Biyolojidir. Ancak her sene sınavlarda bir test daha zor olur. Eğer yaptığınız netlerden emin değilseniz diğer testlerde yanlış yapmamaya çalışarak arayı kapatabilirsiniz.

Tıp fakültesi taban puanları;

ÜNİVERSİTE ADIBÖLÜM ADIPUAN
TÜRÜ
MİN PUANMAX PUANBAŞARI SIRASI
Hacettepe Üniversitesi (Ankara)Tıp (İngilizce)MF-3528,86958558,62600589
Koç Üniversitesi (İstanbul)Tıp Fakültesi (İngilizce) (Tam Burslu)MF-3545,94210563,7871568

Taban puanlar ve başarı sıraları okuldan okula farklılık gösteriyor. Tıp fakültesi için ciddi bir hazırlanma süreci gerekmektedir. Hayallerinizi gerçekleştirmek için fazla çalışıp sıralamanızı yüksek tutmanız gerekiyor.

Tıp fakültesi dersleri;

 • Tıp bilimlerine giriş
 • Solunum-dolaşım-kan
 • Ürogenital-endokrin
 • Beslenme-metabolizma
 • Kan- enfeksiyon-bağışıklık
 • Sinir bilimleri
 • Multisistem hastalıklar
 • Dahili tıp bilimleri
 • Pediatri
 • Dermatoloji
 • Fizik tedavi ve rehabilitasyon
 • Ortopedi ve travmatoloji
 • Kulak, burun, boğaz hastalıkları
 • Klinik bilimlere giriş gibi dersler alacağınız derslerden bazılarıdır.

Hemen hemen her uzmanlık alanından dersler verilmektedir. Mezun olduktan sonra girilen TUS sınavında uzmanlaşmak istenen alana göre dersler alınır. Bu eğitimde 4 ila 6 yıl arasıdır.

Tıp fakültesini kazanmak isteyen adaylar, profesyonelce çalışarak, zamanında ve doğru çalışma temposuyla her istediklerini başarabilirler. Hazırlayacakları günlük yada haftalık çalışma programları adaylara yardımcı olacaktır. Bol soru çözerek netleri olabildiğince yüksek tutmak ilk hedef olmalıdır. Mutlaka her yaptığınızın daha iyisini yapmaya çalışın. Gitgide  hızlanacak ve her seferinde daha iyi sonuçlar alacaksınız.

Sınavda heyecandan yapamazsam diye dert etmeyin. Düzenli ve iyi çalışmanın meyvesini alacaksınız. Her zaman pozitif düşünün. Yapamayacağınızı aklınıza getirmeyin, sonunda istediğiniz mesleğe kavuşacağınızı hayal edin.

 

Leave a Reply