TYT Nedir ? Temel Yeterlilik Testi İle İlgili Merak Edilenler

Bu yazımızda sizlere yeni üniversite sisteminin ilk basamağı olan TYT(Temel Yeterlilik Testi) ile ilgili bilgiler vereceğiz. Yazımızın içeriğinde ” TYT Nedir ?“, “TYT Ders Katsayıları” , “TYT İle Alan Bölümler“, TYT Puan Hesaplama”  başlıkları yer alacaktır. TYT ile ilgili bir çok bilgiye yer vermeye çalıştık. Yine de konu ile ilgili bizlere sormak istediğiniz bir soru olursa aşağıdaki yorum kutusunu kullanarak sorularınızı bizlere iletebilirsiniz.

TYT Nedir?

Yeni üniversite sınavı sisteminin adı YKS (Yüksek Öğretim Kurumları Sınavı) şeklinde değişti. Bu sınav 2 aşama şeklinde uygulanmaktadır. İlk aşama bugün konumuz olan TYT’dir. TYT açılımı “Temel yeterlilik testi” şeklindedir. Bu aşamanın ardından 2.gün AYT uygulanmaktadır. AYT açılımı “Alan Yeterlilik Testi” şeklindedir. Örnek olarak 2018 yılında TYT 30 Haziran 2018′ de , AYT ise 01.07.2018 tarihinde yapılmıştır. TYT sınavı ardından TYT puanı oluşmakta, AYT sınavı ardından da TYT netlerinin de içinde olduğu AYT puanı oluşmaktadır. Peki “TYT puanı hangi bölümler için kullanılır ?” bu sorunuzun cevabı aşağıda ayrıntılı şekilde verilmiştir.

TYT Dersleri Hangileridir?

TYT toplam soru sayısı 120 şeklindedir. Bu 120 soru Türkçe, Sosyal Bilimler, Temel Matematik ve Fen Bilimleri testlerinden oluşmaktadır. Testlerin içerikleri ve soru sayıları aşağıdaki gibidir.

Temel Matematik Kaç Soru ?

Temel matematik testinde toplam 40 soru yer almaktadır.

TYT Türkçe Kaç Soru ?

Türkçe dersinde toplam 40 soru yer almaktadır.

TYT Fen Bilimleri Kaç Soru ?

Fen bilimleri testinden toplam 20 soru yer almaktadır.

TYT Sosyal Bilimler Testi Kaç Soru?

Sosyal Bilimler testinde de 20 soru yer almaktadır. Testin içeriği aşağıda ayrıntılı şekilde verilmiştir.

Sosyal Bilimler testinin içeriğinde coğrafya, din kültürü ve ahlak bilgisi, felsefe ve tarih dersleri yer almaktadır. Her bir dersten toplam 5 soru sorulmaktadır. Sosyal bilimler dersleri ile toplam soru sayısı 4×5=20 şeklinde olmaktadır.

Fen bilimleri testinde biyoloji, fizik, kimya dersleri yer almaktadır. Fen bilimleri dersleri soru sayısı aşağıdaki gibidir.

  • Biyoloji: 6
  • Fizik: 7
  • Kimya : 7

TYT Ders Katsayıları

TYT toplam 120 sorudan oluşmaktadır. Bu 120 soru dağılımını yukarıda göstermiştik. Bu dağılıma göre testlerin tyt puanlamasına etkisi aşağıda yüzdelik şeklinde verilmiştir. Burada dikkat edilmesi gereken nokta 1 matematik sorusu 2 fen bilimleri sorusuna denk gelmemektedir.  Aşağıdaki yüzdelik dilimler toplam soru oranına göre bölüştürülmüştür.

120 soruda 40 soru : %33

120 soruda 20 soru : %17

Peki TYT 1 net kaç puan getiriyor.  Bunun hesabını aşağıda sizlere yapacağız ama burada 3,3 ve 3.4 şeklinde sayıyı belirtmiş olalım .

TYT Türkçe : %33

TYT Temel Matematik :%33

TYT Fen Bilimleri : %17

TYT Sosyal Bilimleri : %17

TYT İle Alan Bölümler

TYT puanı ile 2 yıllık bölümler tercih edilebilmektedir. Lisans bölümleri için adayların aynı zamanda AYT sınavına girmeleri gerekmektedir. Bunun sonucunda tercihlerinde 4 yıllık bölümleri tercih edebilirler. TYT ile alan bölümler için aşağıdaki adreste yer alan “Tablo 3” bölümünü ziyaret edebilirsiniz.

2018 YÜKSEKÖĞRETİM KURUMLARI SINAVI (YKS) YÜKSEKÖĞRETİM PROGRAMLARI VE KONTENJANLARI KILAVUZU İÇİN TIKLAYINIZ

TYT Puan Hesaplama Nasıl Yapılır ?

Ortaöğretim Başarı Puanı(OBP) Nedir?

Ortaöğretim Başarı Puanı Hesaplama - OBP Nasıl Hesaplanır?
Ortaöğretim başarı puanı hesaplama – OBP Hesaplama

Ortaöğretim başarı puanı ortaöğretim sonucunda diplomada yer alan diploma puanına göre oluşmaktadır. En düşük ortaöğretim başarı puanı 250 en yüksek ortaöğretim başarı puanı ise 500 şeklinde verilmiştir. Yandaki örnek ortaöğretim başarı puanları yer almaktadır. Bu arada eğer ki kişinin diploma puanı 50’nin altındaysa taban ortaöğretim puanını alır. Bu ortaöğretim puanı sınava 0,12 ile çarpılarak etki etmektedir. Yani öğrencin ortaöğretim başarı puanı 500 ise tyt puanına etkisi 500*0,12 şeklinde olacaktır. Buradan çıkan sayı da 60 olacaktır.

Aşağıda yer alan ortaöğretim başarı puanı hesaplama robotumuz sayesinde siz de diploma notunuzu yazarak ortaöğretim başarı puanınızı hesaplayabilirsiniz.

Tyt Taban Puanı Kaçtır ?

Ösym tarafından her öğrenciye taban puan 100 verilmektedir.

En Yüksek Tyt Puanı Kaçtır?

Sınava giren bir adayın ortaöğretim başarı puanı 500 olsun bunun yanında sınavdaki bütün soruları da doğru cevaplamış olsun. İşte bu durumda alacağı en yüksek puan 560 olacaktır.

OBP Dahil Edilmiş Tyt Yerleştirme Puanı = 560

Ben bu değerleri sizce neden veriyorum. Bu noktadan sonra artık “tyt 1 net kaç puan yapar ?” sorusuna cevap bulacağız. Merak ediyorsanız adım adım okumaya devam ediniz .

Testlerden Gelen Toplam Puan Kaçtır?

Tyt puanı hesaplama - Tyt hesaplama
Tyt puanı hesaplama nasıl yapılır?

Soldaki tabloya iyice bakalım arkadaşlar. Bakın şimdi “tyt taban puan” + “Ortaöğretim başarı puanı(0,12 ile çarpılmış hali)”  sonucunda aşağıdaki “toplam puan” satırında “160” puan elde ettik. Peki bizim “tyt en yüksek puan” satırımızda yer alan sayı kaçtı ? Hemen cevaplayalım “560” şeklindeydi. O zaman şimdi kaç puan eksiğimiz var toplam 400 puan eksiğimiz var. Bu 400 puanı tabloda gösterdiğim gibi paylaştıracağım.

 

 

tyt puanı hesaplama
tyt nedir ? tyt puanı nasıl hesaplanır?

Arkadaşlar ösym bize tyt için oranları vermişti. Biz de o oranlara göre sol tarafta paylaştırmayı yaptık. Türkçe, matematik, fen  bilimleri ve sosyal bilimler testlerinden gelen toplam puanları sol tarafta görüyoruz. Şimdi ufak bir adım kaldı. Bu testlerin toplam soru sayıları kaçtı hemen tekrar hatırlayalım .

Tyt Türkçe Soru Sayısı : 40

Tyt Matematik Soru Sayısı : 40

Tyt Fen Bilimleri Soru Sayısı : 20

Tyt Sosyal Bilimler Soru Sayısı : 20

Bu soru sayılarına göre “tyt 1 net kaç puan yapar ?” onu hesaplayacağız.

Tyt 1 Net Kaç Puan Yapar ?

tyt puanları - tyt 1 netin puanı
tyt 1 net kaç puan getirir

Solda artık tyt sonucunda 1 net kaç puan getiriyor öğrenmiş oldunuz.  Bu netlere göre şimdi ufak bir puan hesaplaması yapalım. Ardından siz de sitemizde yer alan tyt puan hesaplama robotu aracılığıyla puanlarınızı hesaplayabilirsiniz. Buradaki amacımız sizlere puan hesabını ayrıntılı olarak vermektir.

Örnek Tyt Puan Hesaplama Grafiği

tyt puanı hesaplama ayrıntılı
ayrıntılı örnek tyt puanı hesaplama

Solda gördüğünüz gibi diploma notu 100 olan bir arkadaşımız için bir tyt puan hesaplama sistemi yaptık. Burada diploma notuna göre aşağıdaki bölümde “ortaöğretim başarı puanı(0,12’li)” şeklinde karşımıza çıkıyor. Ham puana ortaöğretim başarı puanını eklediğimiz zaman “tyt yerleştirme puanı” ortaya çıkıyor. Siz de tyt puanınızı merak ediyorsanız aşağıda yer alan tyt puan hesaplama robotumuzu kullanabilirsiniz.

 

TYT Tercih Yapmak İçin Kaç Puan Gerekiyor?

Arkadaşlar bu aşamaya kadar tyt ile ilgili bir çok şey öğrendik. Şimdi sizlere bir adayın tyt puanı ile tercih yapabilmesi için kaç puan alması gerektiğinden bahsedeceğim. Tyt tercih yapmak için 150 ve üzeri puan gereklidir. Bu şekilde tyt puanı ile ön lisans bölümlerini tercih edebilir. Eğer ki adayın puanı 150 altında ise kesinlikle tercih hakkı yoktur. Adayların 150 ve üzeri puan aldıklarında tercih edebilecekleri bölümler klavuzda açıkca gösterilmiştir. Vereceğim linkten klavuza ulaşabilirsiniz. Bu klavuzda “Tablo3” bölümünden tercihlerinizi yapabilirsiniz. Burada ön lisans bölümleri yer almaktadır.

2018 YÜKSEKÖĞRETİM KURUMLARI SINAVI (YKS) YÜKSEKÖĞRETİM PROGRAMLARI VE KONTENJANLARI KILAVUZU İÇİN TIKLAYINIZ

Bazı arkadaşlarımız lisans bölümlerine nasıl yerleştirileceklerini merak ediyor olabilir. Eğer ki 4 yıllık bölümlere yerleşmek istiyorsanız tyt yanında ayt(Alan yeterlilik testi) için sınava girmiş olmanız gerekiyor. Tabi burada sadece girmek yetmiyor. Bu testlerden gerekli puanları almak gerekiyor.  4 yıllık bölümler ile ilgili hesaplamayı diğer yazımızda sizlere vereceğim. Aynı zaman da sitemiz üzerinde yer alan hesaplama sistemimiz ile puanlarınızı hesaplayabileceksiniz.

 

TYT Puan Hesaplama Robotu

 

Tyt Nedir ?” başlıklı yazımızın sonuna geldik. Sorularınızı aşağıdaki yorum kutusundan bizlere iletebilirsiniz.

“TYT Nedir ? Temel Yeterlilik Testi İle İlgili Merak Edilenler” üzerine bir yorum

Yorum yapın