Home 4 Yıllık Bölümler Uluslararası İlişkiler Bölümü Uluslararası İlişkiler Bölümü Hakkında Herşey

Uluslararası İlişkiler Bölümü Nedir?

Kamu kurumlarının ve özel şirketlerin uluslararası alandaki faaliyetlerindeki artışa bağlı olarak üniversitelerin uluslararası ilişkiler bölümlerinden mezun olanların istihdam alanları da çeşitlenmektedir. Bu durum Uluslararası İlişkiler Bölümü için avantaj olarak görünmektedir.

 Uluslararası ilişkiler bölümü geleceğin diplomatlarını yetiştiren lisans bölümüdür. Kamu kurumlarının uluslararası ilişkiler alanına giren birçok bölümünde istihdam edilen Uluslararası İlişkiler mezunlarının öncelikli hedefi Dışişleri Bakanlığı bünyesindeki kadrolara atanabilmektir.

 

Uluslararası İlişkiler Bölümüne Nasıl Girilir?

 Uluslararası ilişkiler bölümü üniversite sınavlarında TM-3 puanı esas alınarak yerleşilen bölümlerdir.

 

 Uluslararası İlişkiler Taban Puanları

 Türkiye’de hali hazırda uluslararası ilişkiler alanında eğitim veren yaklaşık 170 bölüm bulunmaktadır. 2016 yılı içerisinde yaklaşık 2800 öğrenci uluslararası ilişkiler bölümlerine kayıt yaptırmıştır. Bu kadar çok bölüm ve kontenjan olması Uluslararası İlişkiler bölümlerine girmeyi kolaylaştırmasına rağmen mezun sayısının artması nedeniyle iş bulma yarışında büyük bir rekabet ortamı doğmuştur.

Öğrenciler Uluslararası İlişkiler bölümünü seçerken herhangi bir fakülteye yerleşmeyi değil, mezun olduktan sonra iyi bir işe sahip olmasını sağlayacak bölümü seçmeye önem vermelidir.

Öğrencilerin dört yıllık eğitim süresini verimli şekilde kullanması İngilizce seviyesini ilerletmesi, uluslararası kuruluşlarla irtibat kurmasını sağlayacak programlara katılması gereklidir. Uluslararası İlişkiler bölümünde eğitim gören öğrencilerin Erasmus programlarına katılması, uluslararası sivil toplum kuruluşlarında gönüllü olarak çalışması iş başvurularının olumlu neticelenmesinde fayda sağlayacaktır.

 Uluslararası İlişkiler bölümlerinden bazılarının taban puanları aşağıda belirtilmiştir.

 

Özel Üniversitelerdeki Ücretli Bölümlerin Taban Puanları:

Avrasya Üniversitesi (Trabzon)                                 : 201,91468

Bakü Devlet Üniversitesi (Azerbaycan)                    : 201,91468

Okan Üniversitesi (İstanbul)                                      : 206,97034

Girne Amerikan Üniversitesi (KKTC)                       : 214,73611

Özel üniversitelerde %100 ücretli bölümlerin sayısı yaklaşık 20’dir. Bu bölümler arasında taban puanı en yüksek olan Koç Üniversitesi’nin (İstanbul) taban puanı 388,48494’dir.

 

Özel Üniversitelerdeki Tam Burslu Bölümlerin Taban Puanları:

Yakın Doğu Üniversitesi (KKTC-Lefkoşa)                : 276,53162

Odlar Yurdu Üniversitesi (Azerbaycan)                    : 291,06911

İstanbul Rumeli Üniversitesi                                      : 303,95522

Özel üniversitelerde %100 burslu bölümlerin sayısı yaklaşık 7’dir. Bu bölümler arasında taban puanı en yüksek olan Okan Üniversitesi’nin (İstanbul) taban puanı 378,1834’dir.

 

Devlet Üniversitelerdeki AÖF ve İkinci Öğretim Bölümlerin Taban Puanları:

Anadolu Üniversitesi (Açık Öğretim Fakültesi)         : 225,86756

Ahi Evran Üniversitesi (Kırşehir) (İkinci Öğretim)     : 263,05007

Çankırı Karatekin Üniversitesi(İkinci Öğretim)         : 263,58938

Devlet üniversitelerde AÖF ve İkinci Öğretim bölümlerin toplam sayısı 24’tür. Bu bölümler arasında taban puanı en yüksek olan Ege Üniversitesi’nin (İzmir) taban puanı 368,38741’dir.

 

Devlet Üniversitelerdeki Örgün Eğitim Veren Bölümlerin Taban Puanları:

Çankırı Karatekin Üniversitesi                                   : 282,32928

Ahi Evran Üniversitesi(Kırşehir)                                : 286,69363

Giresun Üniversitesi                                                      : 288,6342

Ankara Üniversitesi                                                        : 416,9109

Orta Doğu Teknik Üniversitesi                                    : 449,61632

Devlet üniversitelerde Örgün Eğitim verenbölümlerin toplam sayısı 46’dır. Bu bölümler arasında taban puanı en yüksek olan GalatasarayÜniversitesi’nin (İstanbul) taban puanı 482,13149’dir.

 

Uluslararası İlişkiler Dersleri

Uluslararası İlişkiler bölümlerinden mezun olan öğrencilerin bölgesel ve global seviyedeki siyasi, ekonomik, tarihi ve sosyal sorunları değerlendirebilecek, çözüm üretebilecek, uluslararası örgütlerin görev ve sorumlulukları irdeleyebilecek, devletlerin ve kurumların uluslararası alandaki ilişkilerini geliştirebilecek donanıma sahip olması istenmektedir. Bu amaçla dört yılık lisans eğitimi süresince öğrencilere uluslararası ilişkiler, devletler hukuku, siyaset bilimi, dış politikası, siyasi tarih, toplum bilim, ekonomi konularında eğitim verilmektedir.

 

Uluslararası İlişkiler İş İlanları

Uluslararası İlişkiler bölümünün kamu yönetimi ve siyasal bilgiler gibi disiplinlerle ortak noktaları nedeniyle bu bölüm mezunları Kaymakamlık sınavlarının yanı sıra kamudaki çok çeşitli A grubu kadrolara atanma hakkına sahiptir.

Uluslararası alandaki bilgi ve tecrübe birikimi nedeniyle sadece kamu kuruluşlarında değil, BM, NATO vb. uluslararası organizasyonlarda görev alabilirler. Uluslararası alanda çalışan sivil toplum kuruluşlarının yanı sıra birçok özel şirkette de çalışma olanağına sahiptirler.

 

Uluslararası İlişkiler Maaşı

 Uluslararası İlişkiler bölümü mezunları atandıkları kurumlara bağlı olarak çeşitli maaş hakkına sahip olabilmektedir. Uluslararası ilişkiler bölümünden yeni mezun olup kamu kurum ve kuruluşlarının yurt içindeki A grubu kadrolarında çalışmaya hak kazanan personelin maaşı 4.500 TL’nin üzerinde iken yurt dışı kadrolara özellikle Dışişleri Bakanlığı kadrolarına atanan personelin maaşı 5.000 Dolar ile başlamaktadır.

Tüm bu yüksek maaşlı kadrolara atanabilmek için KPSS (A) puan sıralamasında üst sıralarda yer almak ve çok iyi derecede İngilizce bilmek gereklidir. Aksi halde birçok uluslararası ilişkiler bölümü mezununun yaptığı gibi KPSS (B) grubu kadrolarına atanmak durumunda kalınır ki bunların maaşı 3000 TL ile başlamaktadır.

Leave a Reply